امروز دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶
۱۲:۲۷:۲۸ - سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سند جدید از هزینه‌های سرسام‌آور “دولت رکود”/۸۸۰هزار میلیارد تومان بودجه صرف چه شد؟
شوشترروز: مصارف عمومی در بودجه سالهای ۹۲ تا ۹۵ به ۸۸۰هزار میلیارد تومان رسید، که ۲برابر مصرف دولت دهم و ۳.۵برابر مصرف دولت نهم است. “دولت رکود” پاسخ دهد که چرا با صرف ۸۸۰هزار میلیارد تومان، تولید و معیشت مردم امروز به وضعیت قرمز رسیده است؟ به گزارش شوشترروز به نقل از  خبرگزاری تسنیم، حسن […]

شوشترروز: مصارف عمومی در بودجه سالهای ۹۲ تا ۹۵ به ۸۸۰هزار میلیارد تومان رسید، که ۲برابر مصرف دولت دهم و ۳.۵برابر مصرف دولت نهم است. “دولت رکود” پاسخ دهد که چرا با صرف ۸۸۰هزار میلیارد تومان، تولید و معیشت مردم امروز به وضعیت قرمز رسیده است؟

خزانه خالی

به گزارش شوشترروز به نقل از  خبرگزاری تسنیم، حسن روحانی رئیس جمهور فعلی اوایل سال ۹۲ با نقدها و تخریبهای تندی که علیه عملکرد اقتصادی دولت قبل کرده بود، توانست رأی مردم را به‌سمت خود جلب کند، یکی از این انتقادهای تند صرف صدها میلیارد دلار از درآمد نفت و پرخرجی آن دولت بود.اما، نگاهی به عملکرد ۴ساله دولت حسن روحانی نشان می‌دهد که خرج‌کرد این دولت در ۴ سال نه‌تنها از مصرف ۸ساله دولت قبل بیشتر بوده بلکه در برخی شاخص‌ها به‌اندازه ۵ دولت قبل هزینه کرده است.

فقط در یک فقره، مجموع منابع ریالی درآمدهای ارزی در این چهار سال بیش از ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است که دو برابر درآمد ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت دهم بوده است.

در نمونه دیگر، جمع هزینه‌های جاری در “دولت روحانی”، بیش از ۶۴۲ هزار میلیارد تومان بوده است که این رقم در هیچ دولتی در جمهوری اسلامی ایران سابقه ندارد. برای اینکه بزرگی این عدد بیشتر نمایان شود، کافی است بدانید، در مجموع ۵ دولت قبل از دولت یازدهم، یعنی دولت‌های ششم تا دهم، مجموع هزینه‌های جاری کمتر از این رقم بوده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، از سال ۷۲ تا ۹۱ یعنی طی ۲۰ سال حدود ۶۴۰ هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌های جاری شده است.

همچنین در دولت یازدهم نرخ رشد هزینه‌های جاری بیش از ۲ برابر شده و به ۱۳۳ درصد رسیده است، این در حالی است که  نرخ رشد هزینه‌های جاری در دولت نهم ۴۷٫۶ درصد بوده و در دولت دهم به ۵۲٫۷ درصد رسیده است.

در نمونه جدیدی از پرخرج بودن دولت حسن روحانی در مقایسه با دولت‌های قبل، به گزارش‌های تفریغ بودجه در سه دولت اخیر اشاره می‌کنیم که نشان می‌دهد در چهار سال اخیر ۸۸۰ هزار میلیارد تومان جمع مصارف عمومی دولت در بودجه‌های سال ۹۲ تا ۹۵ بوده است.

این در حالی است که مصارف عمومی دولت در بودجه‌های سال ۸۸ تا ۹۱ بیش از ۴۰۹ هزار میلیارد تومان و در بودجه‌های سال ۸۴ تا ۸۷ نیز ۲۵۷ هزار میلیارد تومان بوده است، بنابراین در دولت یازدهم ۲ برابر دولت دهم و ۱٫۵ برابر مجموع دو دولت نهم و دهم صرف بودجه عمومی شده است.

بر اساس گزارش‌های تفریغ بودجه، مصارف عمومی در بودجه‌های سال ۹۲ تا ۹۵ به‌ترتیب ۱۶۳، ۱۹۶، ۲۲۷ و ۲۹۴ هزار میلیارد تومان بوده است. همچنین مصارف عمومی در بودجه‌های سال ۸۸ تا ۹۱ نیز به‌ترتیب ۸۵، ۸۸، ۱۲۰ و ۱۱۶ هزار میلیارد تومان و در بودجه‌های سال ۸۴ تا ۸۷ هم به‌ترتیب ۵۵، ۵۸، ۶۶ و ۷۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

این در حالی است که که کل بودجه عمرانی دولت یازدهم در این چهارسال به ۱۰۰هزار میلیارد تومان هم نرسید تا رکود عمیقی را در این سالها شاهد باشیم. نرخ رشد سرمایه گذاری هم منفی بوده است.

همچنین در این دولت ضریب جینی افزایش یافته و فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شدند.

انتهای پیام/*

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  • آخرین اخبار
  • گوناگون
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب